27.03.2018 Po rocznej przerwie wznawiamy spotkania Internet Academy by ICANN. Najbliższe spotkanie odbyło się 27 marca 2018 r. w BUW.
Reklama i profilowanie klientów – zaleta czy przekleństwo naszych czasów?
Czy chcemy otrzymywać reklamy dostosowane do naszych potrzeb za cenę utraty części naszej prywatności?
Spotkanie poświęcone tematyce profilowania odbyło się 27.03.2018 r. (wtorek) o godz. 18:00 na Uniwersytecie Warszawskim, sala nr 1.2 w Collegium Iuridicum II, ul. Lipowa 4 (budynek BUW).
Spotkanie zorganizowane zostało przez Polskie Towarzystwo Informatyczne wspólnie z Internet Academy by ICANN, Kancelarią Prawną APLAW, Kołem Naukowym Własności Intelektualnej IP działającym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziałem Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
O profilowaniu użytkowników Internetu słyszeliśmy wiele, jednak na czym dokładnie polega i jakie związane są z nim zagrożenia? W wielkim skrócie profilowanie stanowi funkcjonalność systemów przetwarzających dane, pozwalającą na kategoryzację użytkowników według z góry określonych kryteriów podziału tych danych, wykonywane w ogromnej skali i z wykorzystaniem mechanizmów, o których dotychczas słyszeliśmy głównie w twórczości science-fiction.
Analizując zachowania użytkowników można wyświetlić im reklamę maksymalnie dostosowaną do ich potrzeb, dostarczyć produkt, grę, czy spełnić inną zachciankę, która odpowiada ich bieżącym potrzebom. Albo takim potrzebom, o których świadomie jeszcze nie wiedzą…..
O aspektach prawnych profilowania opowiedział mec. Artur Piechocki z kancelarii prawnej APLAW, specjalizujący się między innymi w zagadnieniach nowych technologii i Internetu, z kolei Paweł Lewandowski – Digital Trading Director w międzynarodowej agencji multimedialnej MediaCom przedstawił problematykę od strony marketingowej.
Nasi prelegenci:
Artur Piechocki, Kancelaria APLAW
Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Specjalizuje się w prawie technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych (ICT), fintech, ochronie danych i prywatności oraz cyberbezpieczeństwie. Posiada blisko 20-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym na rzecz spółek polskich i międzynarodowych, głównie z sektora bankowości, finansów, IT, energetyki, telekomunikacji i mediów.
Współzałożyciel Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), którego pracom przewodniczył, a obecnie jest członkiem jego Rady, oraz współtwórca orzecznictwa domenowego w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG).
Jest ekspertem Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency (ENISA) w zakresie doradztwa regulacyjnego, ochrony prywatności i danych osobowych. Współpracuje również z Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO), a w przeszłości Council of European National Top Level Domain Registries (CENTR). Był także uczestnikiem spotkań Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU), a obecnie współpracuje z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Jest członkiem Grupy Operatorów Telekomunikacyjnych oraz Komitetu Mediów Elektronicznych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).
Przez wiele lat pracował jako Doradca ds. prawnych i polityki domenowej rejestru PL w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), reprezentując Rejestr w Polsce i w organizacjach międzynarodowych.
Prawnik rekomendowany przez Media Law International 2017 w dziedzinie prawa mediów, telekomunikacji i Internetu.
Paweł Lewandowski, MediaCom
Digital Trading Director w warszawskim biurze międzynarodowej agencji multimedialnej MediaCom. Absolwent Wydziału Ekonomii na SGGW oraz studiów podyplomowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.
Spotkanie było filmowane. Udział w spotkaniu wiąże się z wyrażeniem przez wszystkich uczestników zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI oraz w informacjach noszących tag wideo.
Relacja ze spotkania na stronie PTI: http://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:265
Zapraszamy na strony organizatorów:
https://mazowsze.pti.org.pl/21,klubyinformatyka
Kontakt: Katarzyna Buczkiewicz | katarzyna.buczkiewicz@aplaw.pl