27.07.2010
Trzy pytania do… Artura Piechockiego z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej:
Czy istnieją przepisy, które wiążą przedsiębiorców i inne osoby co do sposobu postępowania w przypadku cesji domen internetowych?
Przyjmując, iż przez cesję nazwy domeny rozumiemy zmianę abonenta nazwy domeny i związane z tym przeniesienie praw i obowiązków stron umowy o utrzymywanie nazwy domeny, to oczywiście przepisy takie istnieją. Mam na myśli przepisy kodeksu cywilnego, które wskazują, w jaki sposób dokonuje się przeniesienie, praw i obowiązków stron umów (art. 509 i nast.). Dodatkowo w stosunku do nazw domeny.pl bardziej w sprawach organizacyjnych niż wprowadzania regulacji prawnych stosujemy regulamin NASK.
Nazwy domen są coraz częściej nabywanym składnikiem majątkowym wielu firm. W jaki sposób przeprowadzić prawidłowo cesję domeny? Czy konieczne jest sporządzenie takiej umowy na piśmie?
Zależy od tego, czy utrzymywanie nazwy domeny jest obsługiwane bezpośrednio przez NASK, czy za pośrednictwem rejestratora. W przypadku obsługi wykonywanej przez NASK wymagane są dokumenty potwierdzające dokonanie zmiany stron umowy o utrzymywanie nazwy domeny. Zwykle sprowadza się to do oświadczeń stron dokonujących zmiany, czyli do umowy. Potwierdzenie strony umowy dotyczy abonenta nazwy domeny, który jest identyfikowany na podstawie danych rejestru.
Czy osoby, które dokonały cesji nazwy domeny wyłącznie on-line bez pisemnego potwierdzania, muszą się liczyć z nieważnością takiej umowy?
W przypadku zmiany abonenta nazwy domeny występuje zarówno przelew wierzytelności, jak i przejęcie długu. W takiej czynności uczestniczą trzy strony: abonent, osoba przejmująca nazwę domeny oraz rejestr. Czynność ta zależy od skuteczności przelewu wierzytelności i przejęcia długu.
Zobowiązanie rejestru do utrzymywania nazwy domeny znajduje swój odpowiednik w uprawnieniu abonenta do żądania tego utrzymywania. Z kolei zobowiązania abonenta określone w regulaminie znajdują swój odpowiednik w uprawnieniach rejestru. Ich skuteczne przeniesienie wymaga zachowania warunków określonych w przepisach kodeksu cywilnego.
Mówiąc o ważności, należy zwrócić uwagę na treść art. 522 k.c., który pod rygorem nieważności wprost wskazuje na konieczność zachowania formy pisemnej dla umowy o przeniesieniu długu, a także dla zgody wierzyciela.
Opracował: Adam Makosz
Link do publikacji: http://prawo.gazetaprawna.pl/wywiady/438663,cesja_nazwy_domeny_powinna_byc_na_pismie.html