W czasach, gdy na porządku dziennym są tzw. „kradzieże kont”, a portale internetowe donoszą wciąż o nowych zagrożeniach cybernetycznych, to każdy użytkownik social media, każdego dnia powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa i brać pod uwagę, że to właśnie on może stać się ofiarą cyberataku.
Social media, to przestrzeń w której spędzamy coraz więcej czasu. Przestrzeń ta, służy nam już nie tylko do celów prywatnych, ale także do prowadzenia działań biznesowych i zawodowych. Social media, to ogromy zbiór danych o ich użytkownikach, bo serwisów tych korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Zatem skoro w przestrzeni social mediów jest tak ogromna ilość danych, są to warunki sprzyjające dla rozwoju cyberprzestępczości, a liczba ataków na użytkowników tych serwisów i zagrożeń rośnie bardzo dynamicznie.
Po pierwsze, ostrożność. Wiadomości o dziwnej treści, z błędami językowymi, z prośbą o wysyłkę pieniędzy, podanie hasła do konta – powinny wzbudzić naszą czujność. Podobnie naszego zaufania nie powinny wzbudzać linki, które są jedynie podobne, do linków znanych serwisów np. „YouuTub”, a które mogą służyć do zainfekowania urządzenia, z którego korzystamy z social mediów. Po drugie, zadbajmy o hasła do kont. Hasło do kont w social mediach powinno spełniać te same wymogi, co inne bezpieczne hasła – być wieloznakowe, składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Jeżeli jest możliwość, należy w serwisie społecznościowym włączyć
uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które dodatkowo zabezpiecza konta przed utratą i różnymi atakami cyberprzestępców.
Po trzecie pamiętajmy o tym, co publikujemy i w jakim czasie. Publikowanie zdjęć z wakacji, to sygnał informujący potencjalnych złodziei, że nasz dom jest pusty i może być dla przestępców łatwym celem. Jeżeli już zdecydujemy się na dzielenie za pośrednictwem social mediów szczegółami z życia, to pamiętaj że mogą one posłużyć przestępcom. Udostępnianie szczegółowych personaliów i innych danych jak nazwisko panieńskie swoje lub matki, imiona dzieci, czy ukochanego zwierzaka bardzo
ułatwiają złamanie zabezpieczeń jak pytania ochronne stosowane przez banki przy weryfikacji klienta
na infolinii.
Katalog konsekwencji jakie mogą nas spotkać w związku z naszymi nieroztropnymi działaniami w social media jest bardzo szeroki i zależy od tego jaki przestępca internetowy infekujący nasze konto bądź komputer miał cel. Jednym z możliwych celów działań cyberprzestępców jest za naszym pośrednictwem rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Wówczas bez naszej świadomości, a co najważniejsze aktywności, możemy wysyłać wiadomości do znajomych bądź zamieszczać posty na
grupach z linkami do pobrania zainfekowanych plików. Innym celem działania może być zainstalowanie na naszym urządzeniu oprogramowania szpiegującego, które zbierać będzie o nas informacje i przesyłać cyberprzestępcy, w tym hasła i loginy do kont, z których korzystamy. Cyberprzestępcy mogą chcieć przejąć nasze konta, celem modyfikacji jego przeznaczenia i kierowania do zebranej przez nas grupy odbiorców innych treści niż dotychczas i wysyłki SPAMu.
Utrata konta, to utrata grupy odbiorców i tym samym nakładu pracy jaki ponieśliśmy aby tę grupę zbudować. Na szczęście większość social media zapewnia w regulaminach świadczenia usług mechanizm odzyskiwania utraconych kont na skutek działań cyberprzestępców. Niestety zdarza się, iż samodzielnie działania w przypadku cyberataków mogą być nie wystarczające, wówczas dobrze jest skonsultować dalsze działania z ekspertami z dziedziny prawa social mediów i cyberbezpieczeństwa, którzy pomogą odzyskać dostęp do konta. Pamiętajmy w przypadku cyberataków, czas i szybkość reakcji mają bardzo duże znaczenie dla ukrócenia działań cyberprzestępcy.
Tak, zwłaszcza jeżeli prowadzenie konta powierzasz innemu przedsiębiorcy czy pracownikowi. W ten sposób osoby trzecie, uzyskują bardzo często kontrolę nad kontem, do którego prowadzenia ich upoważnimy. Prowadzenie w naszym imieniu takie konta wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych użytkowników serwisu. Są to działania, które nie są obojętne prawnie i warto zasięgnąć konsultacji prawnej, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.